Her er oktober måneds nyhedsbrev
Billeder - kan vises i større format, hvis du klikker på dem og så kan du bladre i dem.
Deadline for næste nyhedsbrev er 29. november 2020.
Gerne indlæg og billeder (hver for sig) i en mail til webmaster@roskildeskiklub.dk.
Webmaster
Så fik vi trods Corona, afholdt vores generalforsamling
Klik her for at se Formandens beretning 2019 - 2020 i billeder.
Referat, regnskab og budget kan ses efter login under 'Om os' og 'Referater'.
Bestyrelsen
Der har denne gang været lidt udskiftning, så stor tak til de afgående bestyrelsesmedlemmer Mads Bondo Dydensborg og Poul Nielsen.
Velkommen til Gitte van de Rijke og Klaus V. Larsen.
Her er lige lidt om
Gitte
Jeg bor i Veddelev, og er til daglig beskæftiget i detailhandelen.
Jeg har været medlem af Skiklubben i 10 år, og deltager gerne i til 2-3 af klubbens ture om året. Er frivillig på festivalen og Hedeland, når det er muligt.
Kan også træffes til Skigymnastikken og nu også Yoga.
Klaus
Jeg har været medlem af skiklubben siden 2003 og har nydt at deltage i mange af klubbens ture og øvrige aktiviteter. I de senere år har jeg involveret mig i klubarbejdet. I efteråret 2018 overtog jeg tjansen som overordnet koordinator for Skiburgeren på Roskilde Festival, og var med til at opnå det gode resultat på festivalen i 2019. I 2020 blev det desværre "kun" til planlægning. Jeg har desuden været medarrangør af to skiture til Galtür ved Ischgl.
Inden vi bliver klar på Hedeland Skicenter til forhåbentlig en lang og kold sæson, er der lige nogle ting der skal klares.
Der er derfor arbejdsdag lørdag den 31. oktober fra kl. 9.00.
Klik her for at se mere Vinterklargøring af Hedeland 31/10 eller tilmeld dig ved at skrive til mads.bondo.dydensborg@roskildeskiklub.dk.
Mads
Det er påkrævet med til/afmelding hver gang
Brug dette link Skigymnastik på Holdsport.dk (findes også som App), hvor du skal oprette/have en profil (flere har en profil fra Spinning).
Du skal tilmelde dig til hver gang (først til mølle princippet).
Har du tilmeldt dig og bliver forhindret, så husk at afmelde, så en anden kan få glæde af din plads.
Max. 45 deltagere pr. gang.
Klik her for mere information om Skigymnastik.
Her efter efterårsferien er der nu 2 hold til Yoga.
Det er faste hold, så afmelding for en enkelt gang, kan ske til Søren.
Se kontaktoplysninger efter login under 'Kontakt/Udvalg'.
Der er ventelister på begge hold, kan du ikke komme mere, så gerne en total afmelding, hvilket sker efter login under 'Mine sider/Mine aktiviteter'.
Så kan en anden få glæde af pladsen.
Klik her for mere information om Yoga.
Her efter eftersårsferien har vi fået ny fast lokation til Crossfit, så det er
Boserupvej 101, 4000 Roskilde (den sidste gård i svinget lige før sanatoriet).
Klik her for mere information om Crossfit.
Vi har fået forlænget aftalen med Valizo, så når vi rejser kan vi komme nemmere i lufthavnen.
I forhold til sidste sæson, så er rabatten udvidet og der er kommet flere flyselskaber til.
Tilbuddet gælder ved bestilling senest 1. marts 2021.
Se mere efter login under 'Links'.
We carry - you travel! Valizo
Check-in og bagdrop ved din hoveddør. Gå direkte hjemmefra til Security.
Vi henter din bagage på din hjemmeadresse, arbejdsplads eller anden adresse der passer dig. Samtidig med opsamling tjekker vi dig ind og udleverer boardingkort og bagagekvitteringer.
Medlemmer af Roskilde Skiklub kan få rabat på hjemmecheck-in og bagdrop ved deres hoveddør.
Turarrangørerne har arbejdet og nogen af dem har været tæt på at udbyde, men Coronaen har gjort at med fare for både helbred og økonomi, så er flere af turene aflyst.
Følgende ture er desværre aflyst:
Vi forventer følgende ture:
Så må vi håbe Coronaen er med os, så disse ture bliver til noget.
Bliv inspireret og se beskrivelserne for sidste sæson her - Ture 2019/2020.